ZZG w Polsce Polskiej Grupy Górniczej KWK "Jankowice"

Związek Zawodowy Górników w Polsce Polskiej Grupy Górniczej działający przy KWK Jankowice

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych w kopalniach spółki. Zgodnie z planami zarządu liczba ta ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu ponad 7200 pracowników. W tym samym czasie liczba pracowników KW ma zmniejszyć się o ok. 8800 osób w wyniku naturalnych odejść.

 

We wtorek (3 marca) przedstawiciele kompanijnych central związkowych spotkali się w tej sprawie z zarządem spółki.

- Przedstawiliśmy nasze wątpliwości. Na część pytań uzyskaliśmy jedynie ogólnikowe odpowiedzi. Czekamy na plany techniczno-ekonomiczne dla poszczególnych kopalń na ten rok, aby zweryfikować, jak pomysły zarządu miałyby wyglądać w praktyce. Temat firm zewnętrznych będzie kontynuowany podczas kolejnych spotkań - powiedział po zakończeniu spotkania w siedzibie zarządu spółki Bogusław Hutek, szef Solidarności w kopalni Piast.

Związkowcy wręczyli zarządowi pisemny protest przeciwko zwiększeniu udziału firm usługowych (zewnętrznych) w pracach wykonywanych w kopalniach Kompanii Węglowej.

"Takie pomysły w naszej historii już funkcjonowały. Firmy zewnętrzne przejmowały coraz szersze obszary działalności, w tym nie tylko roboty specjalistyczne, ale nawet najprostsze, polegające na obsłudze urządzeń odstawy czy odwadniania. Takie prowadzenie polityki zatrudnieniowej pogłębiło problemy związane z brakiem dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników w dalszych okresach naszej działalności"napisali liderzy central związkowych działających w Kompanii Węglowej.

W opinii Jarosława Grzesika, szef górniczej Solidarności, zwiększenie liczby firm zewnętrznych będzie miało negatywny wpływ na bezpieczeństwo pracy w kopalniach.

- Wystarczy spojrzeć na przykład tragedii w kopalni Halemba, gdzie zginęli właśnie pracownicy firmy zewnętrznej, którzy byli zatrudnieni w warunkach niezgodnych z wszelkimi procedurami prawnymi i zasadami BHP.

W piśmie do zarządu KW przedstawiciele central związkowych wskazali również, że plany obniżenia poziomu zatrudnienia przy jednoczesnym zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych stoją w sprzeczności z wcześniejszymi gwarancjami, których spółka udzieliła uczniom szkół i klas górniczych. "Domagamy się odstąpienia od rozszerzania udziału firm obcych w działalności spółki i dotrzymania zobowiązań wobec absolwentów szkół górniczych i przyjęcia ich do pracy w Kompanii Węglowej" - żądają związkowcy.

- Kwestia zatrudniania firm usługowych będzie jeszcze dyskutowana z dyrektorami kopalń i związkami zawodowymi, więc nic w tej sprawie nie jest jeszcze przesądzone - uspokaja Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Spółka zlecająca wykonanie określonych usług wykonawcy zewnętrznemu nie ponosi kosztów płacowych w rodzaju ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego itp. Zgodnie z programem restrukturyzacji Kompanii Węglowej, przyjętym w porozumieniu rządowo-związkowym 17 stycznia, do 30 września 2015 r. ma powstać Nowa Kompania Węglowa grupująca 11 kopalń i 4 zakłady.

Adres:

ul. Jastrzębska 12

44-253 Rybnik

Telefon/fax:

32 7392668

32 7392695

32 7392343

32 7392048 (fax)

E-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.